bilgi@hemenavrupa.com

ürün detay
Polonya Hakkında Genel Bilgiler
Buradasınız: Anasayfa / Polonyada Yaşam
12 Şubat 2020, Çarşamba
Polonya Hakkında Genel Bilgiler
Polonya, yüz ölçümü 312.679 km² olan, Avrupa’nın ortasında yer alan ve Baltık Denizine uzun bir kıyısı bulunan Orta Avrupa ülkelerinden bir tanesidir.
Polonya Hakkında Genel Bilgiler

Polonya, yüz ölçümü 312.679 km² olan, Avrupa’nın ortasında yer alan ve Baltık Denizine uzun bir kıyısı bulunan Orta Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Doğuda Belarus, Güney-Batıda Çek Cumhuriyeti, Batıda Almanya, Kuzey-Doğuda Rusya ve Litvanya, Güneyde Slovakya ve Güney-Doğuda Ukrayna ile komşudur. Aynı zamanda Polonya, eyalet sistemiyle yönetilmekte ve toplamda 16 adet eyaletten oluşmaktadır.

Demokratik bir ülke olan Polonya, her geçen gün güçlenen, istikrarlı bir ekonomiye sahip olması dolayısıyla Avrupa’nın parlayan yıldızı olarak da tarif ediliyor. 1945 yılından beri Birleşmiş Milletler, 1999 yılından beri NATO, 2004 yılından beri de AB (Avrupa Birliği) üyesi olan Polonya, aynı zamanda da SCHENGEN ülkesidir. Polonya, özellikle sahip olduğu tarihi kilise ve müzeleriyle oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Tarihi boyunca yüzlerce savaş görmüş, tamamen haritadan silinmiş ve çeşitli direnişler geçirmiş bir ülke olan Polonya, tüm bu zorlukların üstesinden gelmiş ve sahip olduğu değerleri bu güne kadar getirebilmiştir. Ülkenin istikrarı ve ekonomisi, Dünya genelinde gerçekleşen birtakım krizlerden neredeyse hiç etkilenmiyor diyebiliriz. Bu nedenle de özellikle Avrupa’nın diğer ülkelerinden ciddi yatırımlar almaktadır.

 

Başkent ; Varşova

Para Birimi ; Polonya Zlotisi - PLN

Nüfus ; 38 Milyon

Priz Tipi ; Type C250V - 2.5A

Alan Kodu; +48

Resmi Dil; Lehçe

 

Polonya halkının %90’ı Roman Katolik dinine sahip ve nüfusun yaklaşık %61’i kentlerde yaşamaktadır. Ortalama yaşam süresi 76 olan Polonya, 2015 yılı GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) bakımından 765 Milyar Dolar ile 226 ülke arasından 21. sırada yer alıyor. 2015 yılı kişi başı GSYH bakımından ise 20 Bin 100 Dolar ile 226 ülke arasından 62. sırada yer alıyor. Ülkenin kırsal alanları çok iyi korunmuş ve korunmaya da devam ediliyor. Çeşitli bölgelerde birçok tarım arazisi bulunmasının yanında, organik tarımla da oldukça yaygın. Ülkeye yapacağınız gezilerde kırsal alanları atlamamanızı kesinlikle tavsiye ederim. Ülkeyi tanımak için en iyi yollardan bir tanesidir. Ülkeyi biraz daha iyi tanıyabilmek için Polonya tarihi hakkındaki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Polonya artık baskı dolu komünist rejimin tüm olumsuzluklarını geride bırakmış, tam demokratik bir ülkedir. Ülkenin hemen hemen her yerinde refah ve özgür bir hava var diyebilirim. Gelişen ekonomisi, büyüyen ticaret merkezleri, eğitimli genç nüfusu ile gelecek vaat eden bir ülkedir. Özellikle yabancı öğrencilerin son yıllarda bu ülkeye göstermiş olduğu ilginin de esas kaynağı budur. Genç nüfusun eğitimli ve İngilizce biliyor olması, özellikle yabancıların İngilizce dilinde iletişim kurmasında büyük bir kolaylık. Ülke halkının büyük kısmının Lehçe dışında İngilizce ve Almancaya hakim olduğunu söylememiz gerekir. Bu nedenle Polonya’ya gelecek ziyaretçilerin otel, taksi, restoran ve daha bir çok yerde İngilizce iletişim sağlaması oldukça mümkün. Bu arada belirtmek gerekir ki, İngilizce bilme oranı büyük şehirlerde daha da yaygın. Son olarak belirtmem gereken konu ise; yapılan araştırmalar gösteriyor ki Polonya, Batı Avrupa’ya göre göre daha güvenli bir ülkedir. Yaklaşık 38 Milyonluk nüfusta yılda gerçekleşen cinayet sayısı sadece 900 dolaylarında. Bu rakam diğer ülkelere göre oldukça düşük bir rakam diyebiliriz.

 

Polonya İdari Bölgeleri

Polonya'nın idari birimleri, 1999 yılında bugünki halini almıştır. Toplamda 16 voyvodalık (il), 379 powiat (ilçe) ve 2,478 gmina'dan (belediye) oluşmaktadır.

1. Wrocław - Województwo Dolnośląskie
2. Bydgoszcz / Toruń - Województwo Kujawsko-Pomorskie
3. Lublin - Województwo Lubelskie
4. Gorzów Wielkopolski / Zielona Góra - Województwo Lubuskie
5. Łódź - Województwo Łódzkie
6. Kraków - Województwo Małopolskie
7. Warszawa - Województwo Mazowieckie
8. Opole - Województwo Opolskie
9. Rzeszów - Województwo Podkarpackie
10. Białystok - Województwo Podlaskie
11. Gdańsk - Województwo Pomorskie
12. Katowice - Województwo Śląskie
13. Kielce - Województwo Świętokrzyskie
14. Olsztyn - Województwo Warmińsko-Mazurskie
15. Poznań - Województwo Wielkopolskie
16. Szczecin - Województwo Zachodniopomorskie

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın